The town of Wisła - official website

"Monografia Wisły” oraz materiały do niej wydane to niezwykłe publikacje, które powinny zainteresować zarówno mieszkańca, jak i każdego miłośnika „Perły Beskidów”. Pozycie te w sposób szczegółowy i wyczerpujący traktują o wielu aspektach życia naszego miasta, co więcej wzbogacone są bezcennymi informacjami i fotografiami archiwalnymi. Gromadzenie materiału, czyli wywiady i badanie archiwów, każdorazowo odbywały się z dużym entuzjazmem i wielką dociekliwością autorów. O ogromie pracy świadczyć może m.in. liczba spotkań zespołu redakcyjnego (w składzie: Małgorzata Kiereś, Renata Czyż, Jerzy Kufa, Teresa Łączyńska, Danuta Szczypka; w roku 2015 zrezygnowała Małgorzata Kiereś, a zastąpipła ją Beata Mendrek), który spotykał się aż 86 razy.

Monografia Wisły to książka, która powinna się znaleźć w każdej prywatnej biblioteczce. Zachęcamy do zakupów!


Tom 1 Monografia Wisły. Środowisko przyrodnicze Wisły. Praca zbiorowa
"Dom mojego ojczyma, długoletniego wójta wiślańskiego Pawła Raszki był stary. Na strychu, pachnącym ziołami, zbożem i sianem stała pełna książek tajemnicza skrzynia. W niej natknęłam sie na książkę - zeszyt o żółtych okładkach, z kolorowymi ilustracjami strojów, w jakich chodzili jeszcze wszyscy starzy Wiślanie. Nie mogłam uwierzyć, żeby o zwykłych ludziach takich jak ja, moi rodzice, dziadkowie, sąsiedzi godziło się drukować książki. Z wypiekami na twarzy zaczęłam wertować pierwszą monografię Wisły - pisała w swoich wspomnieniach Maria Pilch, wiślańska pisarka. ..."
Cena: 32 zł


Tom 2 Monografia Wisły. Wisła. Dzieje beskidzkiej wsi do 1918 roku. Janusz Spyra
"Wisła, miasto leżące u źródeł największej polskiej rzeki, słynie jako miejscowość turystyczna i wypoczynkowa, ośrodek sportów, przedewszystkim zimowych, jako miejsce wyjątkowego złączenia doświadczeń osób przybyłych tu z innych części Polski oraz kultury miejscowej, powstałej w wyniku skomplikowanych dziejów Śląska Cieszyńskiego, historycznego regionu, którego Wisła jest częścią i ozdobą. Mniej pamięta się, że bogactwem Wisły, jak każdej lokalnej społeczności, są przede wszystkim żyjący tu ludzie, ale i przeszłość wyznaczana wydarzeniami, które ich czasem od siebie oddalają, ale przeważnie łączą. ..."
Cena: 32 zł


Tom 3 Monografia Wisły. Kościoły i wspólnoty religijne Wisły. Renata Czyż, Zbigniew Pasek
"Wisła jest miejscowością wyjątkową na mapie Polski. Mieszkają tu przedstawiciele wszystkich ważniejszych nurtów protestantyzmu oraz innych wywodzących się z niego ruchów religijnych. To miejscowość, w której stosunki religijne układały się odmiennie niż w Polsce centralnej. Zdecydowana większość ludności była ewangelikami i sytuacja dominacji żywiołu ewangelickiego utrzymywała się od początku XX wieku. Od tego czasu rozpoczął się proces różnicowania stosunków wyznaniowych, który trwa do współczesności, a który doprowadził do tego, iż prócz luterańskich znajdują się tu zbory także innych Kościołów i wspólnot religijnych. ..."
Cena: 42 zł

 

Tom  Monografia Wisły. Wisła. Dzieje miejscowości w latach 1918-1945. Danuta Szczypka, Alicja Pylypenko-Czepczor 

"Tom czwarty Monografii Wisły poświęcony jest dziejom miejscowości w latach międzywojennych oraz drugiej wojny światowej. To czas bardzo wazny dla rozwoju miasta, ale niezmiernie trudny do opisania. Różnorodność, a jednocześnie braki w materiałach źródłowych nie ułatwiały pracy Autorkom, którymi są historyczki: Danuta Szczypka i dr Alicja Pylypenko-Czepczor. Każda przedstawia wyniki swojej pracy badawczej prowadzonej na bazie dostępnych archiwaliów i dotychczasowych opracowań. Za rzetelność w pracy naukowej należą się obu paniom serdeczne podziękowania, które niniejszym składam. Publikacja złożona jest z dwóch autorskich części. Danuta Szczypka opisuje rozwój Wisły w latach międzywojennych: przemiany społeczno-polityczne oraz gospodarcze, wielkie inwestycje, ale także rodzące się i dawniejsze problemy. Działania okupanta, zachowania i straty wśród mieszkańców Wisły podczas drugiej wojny światowej przedstawia dr Alicja Pylypenko-Czepczor..."

Cena: 70 zł

 

Materiały do Monografii Wisły. Od Zameczku Habsburgów w Wiśle do Zamku - Rezydencji Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej - Jan Krop
"Po okresie przedwojennej świetności Zamek - Rezydencja Prezydenta II Rzeczpospolitej Polskiej w Wiśle zaczęła stopniowo zamierać w pamięci zbiorowej społeczności polskiej tak w latach II wojny światowej jak i w okresie Polski Ludowej. Zamek ulegał nie tylko procesowi materialnego niszczenia, ale, co gorsza, przestał spełniać swoją historyczno - kulturową rolę w życiu narodu na przestrzeni 65 lat. ..."
Cena: 11 zł


Materiały do monografii Wisły. "Od wsi do uzdrowiska. Dziedzictwo architektoniczne Wisły." Dominik Konarzewski, Michał Kawulok
"to tytuł drugiej już edycji materiałów do monografii Wisły. Bez wątpienia ta kolejna publikacja jest długo oczekiwanym opracowaniem dokumentującym proces przekształcania się góralskiej Wisły w uzdrowisko. Ważną inspiracją z pewnością było duże zainteresowanie tą tematyką wielu badaczy, pasjonatów i przybyszów. O zrealizowanie takiego opracowania zabiegała Teresa Łączyńska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły, która na siebie obowiązek redaktora prowadzącego tego tomu. ..."
Cena: 37 zł


Źródła z dziejów Wisły "Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919" wstęp i opracowanie Danuta Szczypka
(...) Źródło publikowane jest w pełnym brzmieniu przy zachowaniu oryginalnej pisowni (zachowano także błędy ortograficzne), aby czytelnik miał możliwość poznania języka polskiego, którym posługiwano się (poza gwarą) w ostatnim dwudziestoleciu XIX wieku w Wiśle. Nie czyniono więc w tekście żadnych poprawek za wyjątkiem wyjaśnienia skrótów, uzupełnieniem imion osób oraz podaniem numerów domów, w których zamieszkiwały osoby wymienione w protokołach. Numeracja ta jest w przypadku Wisły niezmiernie ważna ze względu na powtarzalność imion i nazwisk. Jedynie na podstawie numerów domów można zidentyfikować poszczególne osoby. Informacje na temat postaci, o których w znacznej mierze zatarła się pamięć, zostały zawarte w przypisach. (...)
Fragment wstępu do "Protokołów Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919"
Cena: 23 zł


Źródła z dziejów Wisły "Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1919-1934" wstęp i opracowanie Danuta Szczypka
Cena: 35 zł



 
 
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Privacy policy and cookies
Realization: Internet Marketing Agency